Altın Oran nedir?

Yüz Estetiğinin Altın Oranı Nedir?

Nefertiti’nin çarpıcı profilinden Roma’nın Parthenon’una kadar, güzelliğini geçmiş olarak uyumlu bir şekilde korumaktadır. Bazı insanlar bu fikri bir adımı öteye taşıyarak, bir kişinin çekiciliğini korumak için “altın oran” adı verilen eski bir yuvalarının kullanılabileceğini ileri sürdüler. Altın Oran’a ve yüz güzelliği için bir ölçüt olarak kullanılıp kullanılmayacağını kapsamlı bir şekilde ele geçireceğiz.

Altın Oran nedir?

İlahi Oran olarak da adlandırılan Altın Oran, bir çizginin 1:1.618 oranında ikiye bölündüğünde ideal oranı oluşturduğunu belirtir. Kökleri bitkilerden salyangoz kabuklarına kadar doğada bulunan Altın Oran , yüzyıllardır dünyanın dört bir yanındaki mimarlar ve sanatçılar için bir rehber olarak kullanılmıştır. Altın Oran toplumumuzun pek çok yönüne dahil olduğu için, bazı uzmanlar insanların birbirlerini bilinçaltında bu standart göz önünde bulundurarak gördüklerini öne sürdüler. Bu da bizi bir sonraki sorumuz olan “Altın Oran yüz estetiğine nasıl uygulanır?” sorusuna yöneltiyor.

Altın Oran yüz estetiğine nasıl uygulanır?

Nitelikli dermatologların doğal olarak sanatsal bir gözü vardır. Ancak bazıları aynı zamanda Altın Oran’ı işlerine dahil eder ve onu yüz oranlarından memnun olmayan hastalara nasıl dengeye getirilebileceklerini açıklamak için bir araç olarak kullanır. Altın Oran’ın ana hatlarıyla belirttiği gibi tartışabilecekleri bazı oranlar şunları içerir:

  • Görsel olarak dengeli bir yüz, genişliğinden yaklaşık 1,618 kat daha uzundur.
  • Burnun tepesinden dudakların merkezine olan mesafe, dudakların ortasından çeneye olan mesafenin yaklaşık 1.618 katı olmalıdır.
  • Üst göz kapağı mesafesine olan saç çizgisi, klasik olarak üst kaşın tepesinin alt göz kapağına olan uzunluğunun 1.618 katıdır.
  • Dudak hacminin model oranı 1:1.6’dır (alt dudağın hacmi üst dudağa göre biraz daha fazladır)
  • Bir kulağın uzunluğu burnun uzunluğu ile karşılaştırılabilir olmalıdır.
  • Bir gözün derinliği, kısa mesafe arasındakiye benzer olmalıdır.

Altın Oran ideal değil yol göstericidir.

Altın Oran, estetik güzellik yolculuğunun birçok yolundan sadece biridir. Hassas bir estetik cerrah, bir güzellik “standart”ı olarak hizmet etmek yerine, hedeflerini eğitmek ve hatlar arasındaki ilişkinin uyumlu bir görünüme nasıl faydalanılmasına yardımcı olmak için bunu bir referans noktası olarak kullanacaktır.

Altın oran, dermatologlar tarafından yüz güzelliğinin bir boyutu olarak değil, denge ve yıpranmayı yeniden elde etmek için kullanılır.

Altın Oran’ın bir kuralına  dikkat etmek önemlidir; en çarpıcı güzellikteki pek çok insan bu görüşün dışındadır. Bunun yerine, özellikler arasındaki orantı algılarımızı kabuğunu ve insanların görsel dengesini tatmin edici bulduğunu genel bir zorlama olarak kullanırız.

Bu nedenle, gerçek dermatologlar tek bir yüz yapısı ayrı ayrı ele almazlar. Bunun yerine herhangi bir tek özelliği değiştirmenin kişinin genel görünümü üzerindeki değerlendirmeleri değerlendirirler. Geniş yüz özellikleri arasındaki görünür mesafeyi ince bir şekilde artırmak veya azaltmak veya genel uyumu artırmak için havalandırma hacmini ve projeksiyonu genişletmek için cerrahi veya cerrahi olmayan tedaviler ustaca kullanılabilir.

Sorularını sor
Bilgi al
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?