Liposuction

Liposuction Nedir?

Liposuction, karın, bel, kalça, bacak, sırt, kol ya da boyun bölgesi gibi vücudun belirli bölümlerindeki yağ fazlalığını gidermede kullanılan popüler bir uygulamadır. Liposuction, bu bölgelerin şekillendirilmesine ve kontürünün düzelmesine de yardımcı olmaktadır.

Liposuction işlemi genel bir kilo verme yöntemi değildir. Fazla kilolardan kurtulmak için, öncelikle diyet ve egzersiz programı uygulanmalı ya da tüp mide ameliyatı gibi bariatrik cerrahi uygulamalarını tercih edilmeli. Ardından vücudun belirli noktalarında oluşan fazla yağlar için liposuction işlemine başvurulabilir.

Liposuction Hangi Amaçla Tercih Edilir?

Kilo alındığında, vücuttaki yağ hücrelerinin de hacim ve boyutu genişler. Liposuction uygulaması, yağ fazlalığı olan bölgedeki yağ hücresi sayısının azalmasına yardımcı olur. Alınan yağ miktarı, uygulamanın yapıldığı alanın görünümü ya da hacmine bağlıdır. Bu uygulamalarda sonuçlar ve ortaya çıkan kontür değişikliği, kişinin kilosu sabit kaldığı sürece genellikle kalıcıdır.

Kalıcılık ve vücudun daha iyi gözükmesi aynı zamanda vücudun elastikiyet oranına da bağlıdır. Eğer cilt yeterince esnek ise daha pürüzsüz gözükür. Fakat elastikiyetini kaybetmiş bir cilt söz konusu ise liposuction yapılan bölgedeki deri gevşeyebilir.

 

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction operasyonuna çoğunlukla kozmetik nedenlerden ötürü başvuruluyor olsa da, kişinin bu operasyon için uygun olup olmadığına konsültasyon esnasında plastik cerrahi uzmanı tarafından karar verilir.

Operasyon öncesindeki konsültasyon sürecinde, plastik cerrahi uzmanı tarafından vücut yapısı incelenir. Bu noktada rahatsızlık duyulan sorunların net bir şekilde ifade edilmesi çok önemlidir. Konsültasyon sürecinde çekilen fotoğraflar üç boyutlu olarak modellenir ve bu model doktorun yapacağı işlemi gösterebilmesi açısından önem taşır. Operasyondan sonraki vücut yapısını, operasyondan önce görselleştirebilme ve sorunu doğru analiz edip doğru sonuca ulaşma imkânı sunar.

Liposuction uygulamasının birden fazla yöntemi vardır. Vücut yapısına ve doktorun tavsiyesine uygun olan işlem seçilir. Genel anestezi altında yapılan operasyonlarda uygun bulunan yönteme yönelik adımlar izlenir.

Lazer Liposuction Nedir?

Vücutta istenmeyen bölgesel yağlar önce lazer ışını ile parçalanır, sıvı haldeki yağ parçaları kanül yardımı ile alınır. Lazer ışınları sinirlere ve kanama ihtimali olan ince damarlara zarar vermez. Lazer Liposuction’ın aynı zamanda deri sıkılaştırıcı etkisi olduğu için, işlem sonrasında oluşan sarkmaların ve fazlalıkların önüne geçilir. Özellikle cildi toparlamak için kullanılan lazer dalga boyları ile kolajen sentezi uyarılır ve cildin yenilenme süreci başlatılmış olur. Uygulama yapılan bölgenin büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Kollar, iç ve dış bacaklar, karın, kalça, diz içleri, boyun, gıdı, göğüs ve sırta uygulanabilir. Ayrıca erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) tedavisinde de kullanılabilir.

Avantajı Nedir?

Günlük yaşama daha erken dönme imkânı sunar.
Operasyon sonrasında ödem ve morarma daha az görülür, daha az ağrı hissedilir. Ayrıca deride dalgalanmalara daha az rastlanır.
Deriyi sıkılaştırır ve kolajen üretimini tetikler.
Daha da fazla yağ alınması gereken durumlarda Klasik Liposuction sonrasında tercih edilebilen Lazer Liposuction ile cilt sıkılaştırma yapmak mümkündür.

Liposuction Kimlere Yapılabilir?

Kilo verme sürecinden sonra fazla yağlarından kurtulamayan ve genel olarak stabil bir kiloya sahip olan herkes liposuction için uygun bir aday olabilir.

 

Liposuction Kimlere Yapılmaz?

Liposuction alternatif bir kilo verme yöntemi değildir. Bu nedenle, fazla kilolardan kurtulmak için başvurulmamalıdır. Bunun dışında, uygulamanın gerçekleştirilmesini zorlaştıran şartlar:

  • Kan akımı azlığı yaratan damar tıkanıklıkları,
  • Kalpte koroner arter hastalığı ve tıkanıklığı,
  • Diyabet,
  • Zayıf bağışıklık sistemi.

1 Step 1
SİZİ ARAYALIM
Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?pick one!
Hangi alanda bilgi almak istersiniz?pick one!
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
Sorularını sor
Bilgi al
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?